Paper i Rock Schmidt

Na łamach naszego bloga obszernie opisaliśmy historię i zasadę działania młotka Schmidta. Oprócz szerokiego wachlarza sklerometrów do badań betonu, warto zwrócić uwagę na młotki specjalnego przeznaczenia. Wyróżniamy wśród nich młotek do badania równości nawoju rol papierów i folii oraz młotek przystosowany do pomiarów skał i kamienia. W tym artykule przyjrzymy się charakterystyce wspomnianych przyrządów.

Po wprowadzeniu na rynek w 2007 r. Silver Schmidta, szwajcarski producent Proceq zdecydował się na stworzenie młotka przystosowanego do badania równości nawoju rol papieru i folii. W ten sposób został opracowany młotek Paper Schmidt. Czerpał garściami z rozwiązań zastosowanych w modelu Silver Schmidt, gdyż zastosowano w nim bliźniaczą obudowę, ekran oraz ten sam sposób poruszania się po menu, za pomocą przechylania młotka i zatwierdzenia wybranej opcji przyciskiem na obudowie. Sklerometr szybko znalazł swoje zastosowanie w drukarniach, papierniach czy fabrykach folii. Za jego pomocą w szybki i łatwy sposób można było określić równość nawoju rol papieru oraz folii. Prawidłowa równość nawoju materiału jest szczególnie ważna, gdyż źle nawinięta szpula podczas rozwijania może spowodować uszkodzenie maszyny oraz przestój pracy, związany z ponownym nawijaniem na role. Młotek prezentował wyłącznie liczbe odbicia R, ponieważ nie było potrzeby przeliczać jej na wytrzymałość na ściskanie.

Wraz ze stopniowym wprowadzaniem urządzeń z rodziny Live, Proceq by Screening Eagle stworzył Paper Schmidta nowej generacji, model PS8000. Młotek ten zachował wszystkie najważniejsze cechy swojego poprzednika oraz zyskał funkcjonalność urządzeń Live. Posiada nowocześniejszą obudowę wzorowaną na modelu OS8200, podświetlany ekran oraz unowocześnione sterowanie za pomocą dwóch przycisków na obudowie. Dodatkowo został doposażony w moduł Bluetooth, który umożliwia transfer danych do urządzeń mobilnych, analizę wykonanego badania oraz generowanie raportów z badań. Całość odbywa się za pomocą aplikacji Paper Schmidt OS, dostępnej na Androidzie i iOS. Aplikacja automatycznie synchronizuje wyniki badań z chmurą, oferując zdalny dostęp poprzez darmową platformę Workspace. Za jej pomocą wszyscy użytkownicy z udzielonym prawem dostępu mogą na bieżąco przeglądać wyniki badań oraz na ich podstawie generować raporty.

Rock Schmidt był młotkiem przeznaczonym do badania wytrzymałości na ściskanie skał i kamienia. Jak w przypadku Paper Schmidta, posiadał bliźniaczą budowę z młotkiem Silver Schmidt. Typ N cechował się energią uderzenia 2,207 Nm i przeznaczony był do badania twardszych materiałów, natomiast typ L posiadał energię uderzenia zredukowaną do 0,735 Nm, z przeznaczeniem do kruchych materiałów. Zakres pomiaru wynosił 10 – 100 MPa. Rock Schmidt oprócz określania wytrzymałości na ściskanie, wyznaczał również stopień zwietrzenia badanego materiału. Młotek pozwalał na zapis do 4000 pomiarów oraz ich eksport do komputera z zainstalowaną aplikacją RockLink.

Rock Schmidt RS8000 jest następcą klasycznego Rock Schmidta. Podobnie jak nowy Paper Schmidt młotek zachował swoje wszystkie najważniejsze funkcje oraz został doposażony o funkcjonalność urządzeń z serii Live. Teraz eksport wyników badań mógł odbywać się nie tylko przewodowo do komputera, ale również bezprzewodowo za pomocą aplikacji Rock Schmidt OS. Aplikacja ta również synchronizuje wyniki badań z chmurą, pozwala na ich eksport do wybranego typu plików oraz prezentuje pełną statystykę przeprowadzanego badania.


Sklerometry PS8000 i RS8000 to bardzo podobne urządzenia, choć przeznaczone do innych zastosowań, to dzielą ze sobą wiele cech wspólnych, jak kompaktowość, łatwość przeprowadzenia badania, czytelne ekrany oraz łączność bezprzewodowa.

Szczegółowe dane techniczne możecie znaleźć na stronie viateco.eu lub producenta.