Silver Schmidt – nowa jakość w pomiarach betonu.

Na łamach naszego bloga opisywaliśmy historię najpopularniejszych urządzeń sklerometrycznych – młotków Schmidta. Od momentu ich wprowadzenia na rynek, poprzez kolejne generacje, które wnosiły znaczne udogodnienia i optymalizowały pracę z urządzeniem, podlegały stałemu i sukcesywnemu rozwojowi, zachowując jednak niezmienioną metodę badawczą i prezentację wyniku w postaci liczby odbicia R. Niniejszy wpis poświęcimy wprowadzonym w 2007 r. elektronicznym młotkom Schmidta – Silver Schmidt oraz jego następcy OS8200, które wprowadziły nową jakość pomiaru w postaci liczby odbicia Q.

Silver Schmidt został wyposażony w ekran LCD, który pozwalał na odczyt wyniku bezpośrednio z niego, konfigurację samego urządzenia, wyboru jednostki czy krzywej konwersji. Młotki te posiadały innowacyjny system sterowania, bowiem poruszanie się po menu systemowym odbywało się za pomocą przechylenia młotka w odpowiednią stronę i zatwierdzeniu wybranej opcji za pomocą przycisku. Z punktu widzenia interpretacji wyników najważniejszą jednak zmianą było zastąpienie liczby odbicia R nową wartością Q. Wartość ta, w korelacji z krzywą konwersji, precyzyjniej określała wytrzymałość betonu na ściskanie. Maksymalny zakres pomiaru został zwiększony względem poprzednich generacji, teraz wynosi 100 MPa. Pozwalało to na dokonywanie pomiarów na betonach o wysokiej wytrzymałości jak np. mosty bądź konstrukcje morskie. Konieczne jest jednak uświadomienie użytkownikowi, że liczba odbić R nie może być przeliczona na wartość Q i odwrotnie.

Silver Schmidt, podobnie jak pozostałe cyfrowe młotki Schmidta, posiadał możliwość podłączenia do komputera w celu transferu wyników pomiarów czy wgrania do urządzenia opracowanych dodatkowych krzywych konwersji.

Przełomowy był rok 2019, bowiem ukazała się wtedy kolejna generacja młotka Silver Schmidt, nazwany Silver Schmidt Live OS8200. Generacja ta przyniosła sporo udogodnień, które znacznie usprawniały pracę z urządzeniem.

Kluczowym z nich była dedykowana aplikacja do obsługi młotka. OS8200 łączył się z urządzeniem pracującym na systemie iOS za pomocą sieci Bluetooth. Aplikacja pozwalała na monitorowanie i zapisywanie przeprowadzanych badań, wyznaczanie własnych krzywych konwersji, swobodny wyboru jednostki określającej wytrzymałość na ściskanie, eksport gotowych raportów do pliku czy chmury. Rewolucyjność rozwiązania chmurowego polegała na tym, że każdy użytkownik z odpowiednimi uprawnieniami miał dostęp do wyników przeprowadzanych badań i mógł je zdalnie analizować z dowolnego miejsca, a tablet czy telefon, jeżeli tylko były podłączone do internetu, automatycznie synchronizowały informacje z chmurą.

Z punktu widzenia konstrukcji mechanicznej można by rzec, że młotek OS8200 jest unowocześnioną wersją bazowego Silver Schmidta. Obudowa została przeprojektowana, by wyglądać nowocześniej, zgodnie z designem aktualnej linii klasycznych młotków Schmidta (Original Schmidt) w wersji elektronicznej (OS8000). Zmianie uległ również sposób poruszania się po menu, teraz do dyspozycji oprócz ekranu LCD posiadamy dwa przyciski do jego obsługi. Zmianie nie uległ zakres wytrzymałości na ściskanie oraz sposób bezpośredniego wyrażania wyniku pomiaru w postaci wartości Q. OS8200 można też doposażyć w trzpień grzybkowy, który umożliwia dokonywanie pomiarów w zakresie 5 – 10 MPa oraz w bezprzewodową drukarkę, która od razu, na miejscu pomiaru, drukuje gotowy raport.

Silver Schmidt nie jest jedyną mutacją klasycznego młotka Schmidta, ale o tym w kolejnych wpisach.